John Neff – strategia dająca 13.7 proc. zysku rocznie | infografika

John Neff stosował strategię, która przez trzy dekady dawała średni zwrot na poziomie 13.7 proc. i wygrywała z rynkiem o 3,1 proc. (S&P 500). Jego podejście było proste, lecz niełatwe w praktyce. 

John Neff słynie jako najlepszy w historii zarządzający portfelem akcji dzięki uzyskiwanym wynikom w funduszu inwestycyjnym Windsor Fund w latach 1964-1995. W wieku sześćdziesięciu pięciu lat John przeszedł na emeryturę. W swoim fachu był tak dobry, że przypisano mu również tytuł profesjonalisty profesjonalistów – wielu innych zarządzających funduszami uznało bowiem jego skuteczność. Ciężko bowiem postąpić inaczej w stosunku do osoby, która pobiła dwadzieścia pięć razy indeks S&P 500 w przeciągu trzydziestu jeden lat kariery (81 proc. czasu), a jej średnioroczny wynik kształtował się na poziomie 13,7 proc, aby w ogólnym rachunku dać 5.546,5 proc.

Zanim stał się inwestycyjną legendą

John Neff urodził się osiem lat przed rozpoczęciem II wojny światowej w miejscowości o nazwie Wauseon w Ohio. Już od wczesnych lat było wiadomo, że John jest typowym kontrarianinem. Naturalne było dla niego kwestionowanie praktycznie wszystkiego. Zauważyła to jego nauczycielka, która wprost nazwała go krnąbrnym uczniem z powodu nieuznawania nawet oczywistych faktów. On sam nigdy jednak nie upierał się dla zasady i nie unosił się honorem. Kierowała nim ciekawość i chęć szczegółowego poznania tematu. W autobiografii John Neff on Investing autor wspomina, że jego matka uważała , że byłby świetnym prawnikiem skoro potrafił negować nawet znaki drogowe.

Z dzieciństwa John wyciągnął kilka lekcji na całe życie, które najprawdopodobniej stały się gwarantem odnoszonych sukcesów. Jednym z nich był upadek rodzinnej firmy, który nasunął młodemu chłopcu kilka bardzo dojrzałych refleksji, m.in. to, że w kwestii pieniędzy zaangażowanie emocjonalne jest pułapką i, że nie zawsze należy inwestować w spółki tylko dlatego, że są w słabej sytuacji i jej odmiana może przynieść spore zyski.

Jako 19-latek rozpoczął pracę w malutkim przedsiębiorstwie swojego ojca, które specjalizowało się w dostarczaniu części mechanicznych dilerom samochodów, stacjom obsługi oraz farmerom. Wspomina, że dotarło do niego wówczas, iż zarabiać pieniądze można również bez chwały, a także, że im mniej jest ciekawy rynek, tym mniejszej konkurencji zależy się na nim spodziewać. Glen Arnold w książce Inwestowanie w Wartość – Jak zostać skutecznym inwestorem zauważa tutaj nawet podobieństwo wniosków do amerykańskiego inwestora Petera Lyncha.

John w czasie studiów w zakresie bankowości i finansów pracował również jako analityk papierów wartościowych. Okazało się, że szybko się uczy, a on sam docenił wartość praktyki. Kilka lat później zdobyte doświadczenie pomogło mu znaleźć miejsce w Windsor Fund,  gdzie po niecałym roku został odpowiedzialny za zarządzanie portfelem inwestycyjnym.

Strategia, którą stosował

Często natykam się na wątłe opisy podejścia inwestycyjnego Johna Neffa, które spłycają całą jego istotę w niesamowitym stopniu. Niski wskaźnik C/Z oraz wysokie (jednak nieprzesadnie) ROE  to rzeczywiście baza w jego metodzie, jednak to wciąż tylko część większego planu. Chociaż legenda, której poświęciłem ten artykuł, ceniła sobie nieskomplikowane rozwiązania i często powtarzał, że ,,rzecz tkwi w prostocie” to należy się nieco bardziej pochylić nad analizą strategii, która przyniosła tak wspaniały wynik zarządzanemu przez niego funduszowi.

Poniżej przedstawiam kroki, które powinien uwzględnić inwestor przy modelowaniu swojej strategii inwestycyjnej według Johna Neffa.

Bibliografia:

  1. Glen Arnold – Inwestowanie w Wartość – Jak zostać skutecznym inwestorem
  2. John Neff – John Neff on Investing
  3. A Conversation with Legendary Value Investor John B. Neff, CFA